Kavaje,miqesore U19 Shqiperi – Itali

Shqiperi - Itali U19Ne stadiumin e  Kavajes ne  daten  17 Prill ne oren 15:00 do te luhet  ndeshja miqesore  mes Shqiperise U19 – Italise U19.Ky takim   vazhden e takimeve miqesore qe do te zhvillojne kuqezinjte e rinj perpara fillimit te Eliminatoreve te Europianit te 19-Vjecareve.Akoma  nuk ka mbushur  1 vit  kur  Shqiperia U19 luajti kunder Italise  ne Vlore.Shpresojme  qe  ekipi i Foto Strakoshes  te  mos na  zhgenjeje.

Advertisements

Qemal Stafa i ri

a.dukaKryeministri i  vendit,Sali Berisha ka  thene  dje  per  disa  media te  ndryshme  se buxhetin per te  ndertuar  stadiumin e  ri ja ka kaluar  Federates Shqiptare  te Futbollit.Qemal Stafa  pothuajse  se  tashme  ka dale jashte loje,nga reshjet e  shumta  qe  bien  ne vendin tone.Shpresojme qe  kete radheasnje mos te genjej  dhe  ta marrin seriozisht  pasi  eshte  ne te mire  te Futbollit  Shqiptar.

Hyka dëmtohet, jashtë për një muaj

Hyka1

Jahmir Hyka ka pësuar një dëmtim muskulor dhe duket se e ka mbyllur sezonin. Mesfushori shqiptar që luan për Lucernën do të mungoj 3-4 javët e ardhshme për shkak të një problemi që ka pësuar së fundmi. Hyka do ti nënshrohet një faze rehabilitimi dhe në muajin maj mund ti rikthehet përgatitjeve me skuadrën e tij në Zvicër.

Çani: Tifozët, shtysë e madhe për “Brazil 2014”

cani2-269x300

Sulmuesi i kombëtares kuqezi që luan në Seria A, shprehet se, “me pak fat mund t’ia dalin që të sigurojnë një vend për në botërorin e ardhshëm”

Sulmuesi i kombëtares shqiptare dhe i Katanias, Edgar Çani, ka dhënë një intervistë ekskluzive për gazetën “Sporti Shqiptar”. Bomberi kuqezi foli për ecurinë e tij në kombëtare si dhe për gjendjen aktuale tek Katania. Lidhur me pozicionimin në vendin e 48 në renditjen e FIFA-s, Çani shprehet se kjo nuk është e rastësishme. Ndeshjen e kthimit me Norvegjinë në Tiranë, sulmuesi kueqezi thotë se mund ta fitojmë me pak fat, ashtu siç ndodhi në Oslo.

Për realizimin e ëndrrës “Brazil 2014”, Çani shprehet se, nevojitet që kombëtarja të luajë ndeshjet e mbeturat ashtu siç ka bërë me ndeshjet që ka zhvilluar deri tani në grup dhe kërkon që të mos ketë eufori pasi për të gjithçka është e mundur. Sa i takon Katanias, ekipit në Seria A, 23-vjeçari është aktivizuar vetëm në dy ndeshje që nga transferimi në janar. Ai është i vetëdijshëm se forma e tij nuk ka qenë shumë e mirë gjatë kësaj kohe por premton që sezonin e ardhshëm do të luajë më shumë.
-Përshëndetje Edgar dhe faleminderit që pranuat të intervistoheshit nga gazeta jonë.
Përshëndetje të gjithëve. Faleminderit edhe juve për ftesën.

-Edgar, në renditjen më të fundit të FIFA-s ndodhemi në vendin e 48-të? Ç’mund të na thoni për këtë ngritje në renditje nga kombëtarja?
Është hera e parë që ndodhemi në vendin e 48-të dhe kjo gjë nuk ka ardhur rastësisht. Kemi një grup mjaft të fortë me lojtar të rinj që luajnë me ekipe të mira. Fituam dy ndeshje në muajin mars dhe kjo gjë ndikoi që të ngrihemi në renditje.

Me sa duket kombëtarja është përmirësuar shumë me ardhjen në ekip të lojtareve të rinj? Si ju duken lojtaret e grumbulluar dhe a jeni përshtatur lehtësisht me ta?
Kemi një grup mjaft të mirë dhe të fortë fizikisht. Të gjithë jemi të motivuar që të arrijmë rezultate pozitive dhe kjo na ka bashkuar më shumë. Jam përshtatur shumë shpejt me grupin madje shënova që në ndeshjen e parë me kombëtaren.

-Në ndeshjen me Norvergjinë do të luani me mungesa kryesore si Lorik Cana apo Andi Lila të cilët janë të pezulluar për shkak të kartonëve. A mendon se do t’ia dilni edhe pa ta?
Ndeshja me Norvegjinë është një ndër ndeshjet më të rëndësishme për vazhdimësinë në botëror. Do luajmë pa Lorikun dhe Andin të cilët janë titullar gjithmonë por shpresoj që mos ta ndjejmë mungesën e tyre. Me pak fat mund të fitojmë ashtu siç bëmë në Oslo.

-Çfarë mendimi keni për trajnerin De Biazi dhe a përshtateni shpejt me skemat e tij? A do kishit dëshirë që atij t’i ofrohej një zgjatje kontrate?
Mund të them që është ndër trajnerët më të mirë që jam stërvitur. Lojtarët që ai ka grumbulluar dhe mënyra se si na ka vendosur në fushë ka ndikuar shumë në rezultatet e arritura. Shpresoj të jetë me ne dhe vitet në vazhdim.

-A jeni optimist se mund të kualifikohemi për botërorin e vitit 2014?
Deri tani kemi luajtur vetëm gjysmën e ndeshjeve dhe jemi në vendin e dytë. Po të luajmë siç kemi bërë ndeshjet e fundit dhe të mos jemi euforik, gjithçka është e mundur. Gjithashtu dua të përshëndes të gjithë tifozët që na kanë mbështetur pasi kanë qenë një shtysë e madhe për ne.

-Me sa duket nuk po gjeni shumë hapësira tek Katania. A do kemi mundësi ta shohim Edgarin të luajë si titullar?
Tek Katania ndihem mjaft mirë. Jam duke bërë një punë të madhe që të luaj më shume pasi forma ime nuk ka qenë shumë e mirë në muajt e fundit. Sezonin tjetër do te kem mundësinë të luaj më shumë pasi ky sezon është drejt mbylljes.

-Edgar të falënderojmë dhe suksese.

Dua të bëj një përshëndetje për të gjithë tifozët që na kanë mbështetur dhe i bëj thirrje të vazhdojnë ta bëjnë pasi janë me të vërtetë një shtysë e madhe për ne.

Intervista eshte dhen per: Sporti Shqiptar

Zyrtarizohet oferta: Hamburgu ofron 3 milionë euro për Canën

lorik-cana

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare Lorik Cana, është piketuar si blerja e ardhshme e Hamburgut.

Interesimi i klubit gjerman ka nisur prej disa ditësh. Lajmin e konfirmojnë zyrtarisht drejtuesi të lartë të klubit të Hamburgut. Lorik Cana ishte shumë pranë kalimit tek Hamburgu,e dhe sisa sezone më parë, por tani mendohet se janë kushtet e duhura që marrëveshja të finalizohet me sukses. Drejtori sportiv i Hamburgut Frank Arnesen është shprehur se në repartin e mbrojtjes, skuadra e tij kërkon ndërhyrje urgjente gjatë merkatos së verës dhe në krye të listës, prej kohësh qëndron një mik i vjetër i tij.

Ai është mbrojtësi i Lacios në Seria A, Lorik Cana, i cili gjithashtu e ka lënë të hapur largimin pas këtij kampionati. Cana ishte shumë pranë largimit edhe gjatë merkatos së dimrit. Por me insistimin e Igli Tares ai preferoi më pas të qëndronte deri në fund të këtij sezoni. Gjatë ditëve të fundit Cana nuk e ka përjashtuar rikthimin në Olimpiku i Marsejës. Mirëpo Hamburgu është gati të paguajë 2.8 milionë euro, që të blejë kartonin e tij, në merkato. Kjo është shuma më e mirë e deklaruar deri tani, që mund të paguhet për mbrojtësin 30 vjeçar, çka do të kënaqte edhe klubin e Lacios.
Hamburgu e kërkoi Canën në vitin 2009 dhe ishte shumë pranë marrëveshjes në atë kohë, por për një ofertë më të
mirë mesfushori me tipare mbrojtëse, në momentin e fundit, vendosi të largohej drejt Sandërlendit.

Pas një viti në Premier Ligë, ai u bashkua në Turqi me Gallatasarain. Edhe në Stamboll Cana kaloi vetëm një sezon, për t’u bashkuar në Seria A, ku luan sezonin e dytë me Lacion. Por kjo eskperiencë nuk i rezultoi shumë e suksesshme, sepse shpesh ai ka munguar në formacionin bazë.
Kësisoj, duket se Cana do të jetë i detyruar të largohet drejt një destinacioni tjetër. Oferta e parë dhe joshëse i ka ardhur,
në një prej klubeve me histori, në Bundesligën gjermane.

Pogradec,Miqesore U19 Shqiperi-Bullgari

Kombetarja U19Ndeshja e fundit miqesore per skuadren e trajnerit te Kombetares Under 19, Foto Strakosha do te jete me daten 22 prill 2013 ora 11.00 ne stadiumin e qyetit te Pogradecit. Perseri do te jete perballe skuadra e Bullgarise te cilet ne pergjithesi ka nje nivel te kenaqshem loje. Strakosha ne te tre keto ndeshje ka thirrur ne skuader lojtaret me ne forme sepse nepermjet tyre tekniku dhe ish portjeri i madh i kombetares tone do te ndertoje skuadren qe do te marre pjese ne Eliminatoret e Kampionatit Europian.